Ajalugu ja tänapäev

Sõmeru küla kohajutud

Koostanud Mari-Ann Remmel

Valge hobuse auk e. Hundikurk asub Nabalas, Sõmeru külas Niiba ja Matsu talude vahelise tee ääres.
Väikese kuristiku lähedal olnud karjamaal ilus valge hobune ja söönud rohtu. Kuna rohi on mahlakas ikka niiskemas kohas, siis hobune liikunud lameda kuristiku poole. Külamees tulnud mööda teerada ja näinud, et hobune läheb augu põhja jooma. Teerada tõi mehe augule lähemale ja siis äkki kostus ärev hobuse hirnatus. Mehe silmade ees augu põhjas siples hobune vahutavas vees ujuda. Tugev veevool tõusis väga kiiresti augu servani. Äkki nagu oleks nagu maa avanenud. Vahutav veevool voolas augu teisest servast maa sisse ja koos hobusega. Ja läinud ta oligi.

Loe pikemalt: Sõmeru küla kohajutud


Sõmeru küla veekogud

Sõmeru küla asub karstialal ja see määrab suuresti ära veekogude esinemise ja iseloomu piirkonnas. Karst on lihtsalt öeldes nähtus, mille korral maapinnas asuvad kivimid lahustatakse ajapikku liikuva vee poolt, tekitades nii maapõue üha suuremaid avausi – lõhesid, koopaid ja omavahel ühendatud kanaleid, mida mööda pinnases olev vesi voolab. Pikaajalisel toimel võivad tekkida koopasüsteemid, mille laed võivad sisse variseda ja seeläbi jõuavad maapinnale mitmesugused langatused, kust maapinnal liikuv vesi saab lihtsalt neelduda. Karst tekib vaid kohtades, kus on selleks sobivad aluskivimid – tüüpiliselt karbonaatsed ehk meie oludes paekivi.

Loe pikemalt: Sõmeru küla veekogud


Jaht

Sõmeru külaga kattub kaks jahipiirkonda, mida lahutab meie külas Nabala-Tuhala maantee. Sellest teest põhja pool asub Kiili jahiselts ja lõuna pool jahiselts Diana. Viimast tutvustame põhjalikumalt, sest see on n-ö kodune selts, mille juhatuse liige on ka meie küla elanik Heigo Amor 2003-st aastast.

Loe pikemalt: Jaht

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga