Sajandi sündmus Sõmerus – bussiliini 116a esimene reis

Kui Nabala ja Tuhala vaheline tee kaks aastat tagasi musta katte sai, tundus enamusele meist, et enam paremaks minna ei saa. Keldrimäe perenaine Mall ei olnud sellega päris nõus ning alustas ettevõtmisega, mis lumepallina hoogu kogus ja päädis sündmusega, mis meie küla veel ühele kaardile paneb. (vt. www.peatus.ee)

Ja nii juhtuski, et esmaspäeva, 14. mai varavalges kl 7.20 kogunes terve külarahvas Sõmeru küla peatusesse ootama bussi, mida polnud sealkandis nähtud aastakümneid.
Tuldi jala ja rattaga, kaugemalt saabujad parkisid kitsukese tee autodega nii kinni, et Kase rahvas ei pääsenud töölegi. Esimesed saabujad teisaldasid ehitajatest maha ununenud keelumärgid. Oli kohvi, kooki ja õhupalle. Bussiga sõitis kohale ka vallavanem ja lõikas pidulike pasunahelide saatel läbi lindi, millest iga soovija seinale riputamiseks tükikese võis lõigata.

Tagasi sõites oli buss pooleldi täis. Palju õnne meile!

Ervin Bernhardt, Liblika talu

Kuidas protsess kulges ja kes asjalised olid?

Mall Parvi Keldrimäelt tuli  2015 ideega välja, et meil võiks olla bussiühendus uuesti ning tookord käis ka  praktiliselt kõik talud läbi, et selgust saada, kui palju ja mis aegadel potentsiaalseid bussi kasutajaid leidub.  Seejärel sai pöördutud küla poolt Kiili  (ja Kose) valla, Harjumaa tookordse maavanema  ning (samuti tookordse) Harju Ühistranspordikeskuse poole ettepanekuga võimalikult loogiline bussiühendus taastada, esialgu ikka plaaniga buss Tuhalani  viia.  Tuhalas sobivat ümberpööramiskohta ei leidunud ning Kiili vald otsustas siiski  teha ümberpööramiskoha oma valla raames,  kaalutluse all oli mitu erinevat paika (Raudsepa piirkond, Liblika piirkond, Lutsa), mis erinevatel põhjustel ei sobinud ning  millest viimaks  realiseerus Jaanisoo talu maadel Kase talu värava vastas olev maa – ala.

Kogu protsess mõttest bussiliikluse taastamiseni võttis aega 3 aastat, valla poolt tegid meie bussiühenduse taastamiseks tööd mitmed inimesed, nimetan siinkohal ära vallavanema Aimur Liiva ning Kadre Rumm`i ning Benno Johanson`i.
Kiili vald ehitas bussi ümberpööramiskoha välja, seal  on vaja veel nipet- näpet korrastada. Maanteeamet paigaldas riigimaanteel 11115 Sõmeru külas asuvad bussipeatused (Siberi, Toominga ja Sõmeru küla). Harju Ühistranspordikeskus (mis tänaseks päevaks on ümber nimetatud MTÜ Põhja-Eesti Ühistranspordikeskuseks) tekitas liini 116a Sõmeruni ja pani paika sõidugraafiku.

Kes mille eest lõivu maksis? Jaanisoo maade kasutuselevõtt eeldas alal kasvavate puude mahavõtmise ning pererahvas andis maa ühiskondlikuks otstarbeks kasutada. Võimalik, et mingil määral tuleb lõivu maksta koolibussi kasutamise osas, see selgub.

Keda tuleb tänada? Kindlasti tuleb tänada Mall Parvit, et ta bussiprotsessi käivitas.
Tänada tuleb 14.05.18 varahommikuse bussitervituse korraldamise eest Kristiina Bernhardti ning pasunameest Jüri Viigimäed, Kaupo Kaupmeest, kes vedas kohale pingi ja laua ning Styna ja Jon Eermat, kes dekoreerisid sündmuspaiga.

Bussiühenduse taastamine võimaldab Sõmeru – Siberi inimesele tööle – lasteaeda – kooli – poodi – arstile liikumise ilma isikliku autota. Esialgu tuleb meil selle võimalusega harjuda ja kohaneda, aga ikka oleme astunud elukvaliteedis sammu võrra edasi. Pikka iga ja kannatlikku meelt meie bussijuhtidele!

Katrin Martinson, Sõmeru külavanem
14. mai 2018