Tunnustatud “Kiili valla aasta tegu 2014”
10 km, 3-4 tundi, 15 vaatamisväärsust,
25 km kaugusel Tallinnast.
Matkamine pole pelgalt ühest punktist teise sõitmine ja läbitud kilomeetrite kogumine. Seisata, matkaja, sest igal kohal on rääkida oma lugu!
Matkarada kulgeb mööda Nabala karstiala põhjaosa.
Vaata Nabala-Paekna matkarada suuremas aknas.
Asukoht
• Tallinn-Rapla maantee 15. kilomeetrilt (Tõdval) pööra vasakule ja sõida 6 km mööda Tõdva-Nabala maanteed
• Sõida Kiilist mööda Kurna-Tuhala maanteed 2 km Nabala poole, pööra paremale ja sõida mööda Lähtse-Paekna maanteed veel 3,5 km
• Tule Balti jaamast bussiga nr 116
Nabala–Paekna Matkarada on tähistatud tähekombinatsiooniga NPM. Jälgi viitasid. Igal infotahvlil on kaart, mis näitab, kus asud ja kuhu edasi minna. Head matkamist! |
|
Matkaraja punktid:
- Nabala palvemaja. Alusta siit – iga matkaja saab sellest pühast hoonest kaasa sajandite jooksul kogutud head mõtted.
- Kalamäe allikas. Allikad on üks karstinähtustest. Kalamäe allikast saab matkaja kaasa puhast allikavett janu kustutamiseks.
- Muinasasulakoht ja lohukivi. Lohukivide olemasolu viitab siinsele 3000 aasta vanusele muinasasustusele. Mida rohkem on lohkusid, seda rahvarohkem võis olla piirkond. Tule ja loe lohud üle!
- Mäe niin. Kui uskuda vanemaid inimesi, on ta pärit juba Liivi sõja aegadest. Pärna kasvu on soodustanud väga hea maaenergiaväljaga asukoht. Tule ja kummarda sajanditevanuse puu ees!
- Kabelimägi. Sellelt mäelt on veel hiljuti leitud surnute luid ning mõõga- ja odakilde. See tõendab lugu, mida saab lugeda kohapeal.
- Sõdinamägi, Sõdina tänav ja Sõdina lohk. Sõdina tänav oli ennemuiste sõjatallermaa. Vanad inimesed räägivad, et hobused olnud seal sõja ajal poolest koodist vere sees.
- Kuristiku kurisu. Kurisu on karstinähtus, kus maapind on avanenud ning on moodustunud ühendus maa-aluse ja maapealse ilma vahel.
- Möldri kurisu. Möldri talu juures tõmmanud kord veekeeris härjad koos paarisrakendiga kurisusse ja välja tulnud nad 2 km kaugusel asuvast Proosa allikast (praegune Paekna allikajärv). Tule ja kujutle end suurvee ajal kurisule!
- Nabala kool. Esimene Nabala koolimaja avati Kurevere külas 1870. aastal. Tänaseks on kooli algne asukoht tähistatud mälestuskiviga.
- Kuivajõe karstiorg. Seda kaheharulist karstiorgu Nabalas on oma 1796. aastal valminud kaardil kujutanud kartograaf Ludvig August Mellin. Kujutle end jalgupidi jahedasse vetevoogu.
- Lahinguväli. II maailmasõja ajal 24. augustil 1941 toimunud lahing lõppes venelaste põgenemisega. Seal kaotas elu 32 venelast ja 4 sakslast. Langeta pea võitlejaile mõeldes.
- Ämmartsu mägi. Selle mäe (teise nimega Tornimägi) kõrgus on 49,9 m merepinnast. Eesti Vabariigi ajal oli siin kombeks Võidupüha tähistada.
- Katkusurnuaed. „Kui taudi ja katku inimene surnud, keda siis matta tuli, nii kardetav ja nakkav omas surnud olekus olnud et neid kasti aetud roigaste ja teivastega, ja kes olnud julgemad siis veel kuidagi lamba nahkse kinnastega.” See Põhjasõjaaegne katkusurnuaed on matkajale leitav Piissoo külas. Lase lahkunuil puhata, peatu ka ise hetkeks.
- Muinasasulakoht. Kujutle end elama muinasasulasse, kus eluasemed asusid lähestikku ja joogivesi ammutati allikast.
- Paekna allikajärv. Ka Paekna allikajärv on karstinähtus, teda toidavad maa-alused jõed. Siit algab Vääna jõgi, ja siin lõpeb meie matkarada. Puhka jalga ja naudi päeva!