Rubriigiarhiiv: Uudised

8. septembri ühisretk Möllu allikale

Tähistasime Sõmeru küla lipupäeva ühise matkaga Möllu allikale koos loodusemehe Mats Kanguriga, kes õpetas retkelistele loodusfotode tegemist.

Peaaegu täpselt 10 aastat tagasi (28. sept 2008) kirjutas Mats oma loodusblogis metsablog.blogspot.com niiviisi:

“Täna lonkisin Matsu oja kallastel. Oja on kitsas ja käänuline, nagu ojad ikka, kui neid sirgeteks kraavideks pole kaevatud. Kui tekib mõte teisele kaldale minna, siis tuleb vaid üle astuda. Sellised metsaojad on mu lemmikud. Tundub, et see oja on ka teistele enne mind meeldinud. Miks muidu on talle nimi antud ja seda ka siiani, põlvest-põlve edasi antud. Loomulikult meeldib mulle ka see, et meil on temaga sama nimi.
Selle oja saatust ähvardab kadumine. Käputäis inimesi saaks taskud raha täis, kaoksid aga kohalikud allikad, pisikesed sood ja ojad. Kaoksid koos oma nimedega. Hääbuks õrn ja liigirikas taimestik, jääksid kuivaks sajad talukaevud. Kui hea võidab kurja, siis lähedusse paekivimaardlat ei tule ja kõik selle paiga rikkus saab rahulikult edasi elada.
Loodan väga, et saan sellest ojast ka paarikümne aasta pärast üle hüpata, janu täis juua ja silmad värskemaks kasta.”

Oleme poolel teel, Mats!


Matkarada oli Sõmeru küla kingitus Eesti Vabariigi juubeliks (www.ev100.ee/et/peidetud-aare-ligipaas-mollu-allikale). Retke alguspunkti paigaldasime ka sellekohase tähise.

Sõmeru kingitus Eesti Vabariigi 100. sünnipäevaks

MTÜ Sõmerlased tähistab omalt poolt EV100 sünnipäeva Sõmeru lipupäeval 08. septembril 2018 kell 11 algava rännakuga Möllu allikale.

Peidetud aare – kahesilmne Möllu allikas – asub metsas, teest veidi eemal. Allikani pääsemiseks puhastasime ja tähistasime suve hakul pooleteise km pikkuse metsaraja, kingituseks Eesti Vabariigile 100. sünnipäeva puhul (vaata https://www.ev100.ee/et/peidetud-aare-ligipaas-mollu-allikale). Retke käigus paigaldame rajale ka vastava tähise.

Koguneme Sõmeru bussi (116A) lõpp-peatusesse, sealt jätkame allika juurde kes jala, kes rattaga, kes nelja rattaga.

Rajal on mõistlik kanda vettpidavaid jalatsed ja metsariideid. Meiega liitub loodusemees Mats Kangur, kes õpetab retkelistele ka loodusfoto tegemise aluseid.

Sõmerlased

Sõmeru külapäev ja vallarahva mängud

Sõmeru külapäev toimub laupäeval, 28. juulil 2018 egiidi all “Sport massidesse!”.

Koht :  Sarapiku talu heinamaa

Aeg:  28. juuli 2018 kl 11.00

Külapäeva alustame Kiili vallarahva XI mängude 10. ala – laste teatevõistlusega kl 11.00. Mängude 11. ala – köievedu – algab peale teatevõistluse lõppu umbes  kl 12.30.

Peale köieveovõistluse lõppu ja parimate autasustamist kohtume külalisega spordimaailmast. Meid väisab Eesti jooksumaailma tipptegija Margus Pirksaar, kes räägib avatud vestlusringis jooksmisest ja jooksumaailmast.

Kogu päeva jooksul saate meie õdusas välispordikohvikus nautida perenaiste tehtud hõrgutisi,  mängida koroonat ja lauahokit ning end ka muul moel hästi tunda.

Sõmerus on teretulnud kõik külalised, ka need, kes seni spordipisikuga pole nakatunud. Selga võib panna moestläinud, moesolevad või varsti moodi tulevad spordiriided. Külapäev kestab, kuniks tegevust ja rahvast jätkub.

Peatse kohtumiseni!

Liini 116A esimene reis

Kui Nabala ja Tuhala vaheline tee kaks aastat tagasi musta katte sai, tundus enamusele meist, et enam paremaks minna ei saa. Keldrimäe perenaine Mall ei olnud sellega päris nõus ning alustas ettevõtmisega, mis lumepallina hoogu kogus ja päädis sündmusega, mis meie küla veel ühele kaardile paneb. (vt www.peatus.ee).

Ja nii juhtuski, et esmaspäeva, 14. mai varavalges kl 7.20 kogunes terve külarahvas Sõmeru küla peatusesse ootama bussi, mida polnud sealkandis nähtud aastakümneid.

Tuldi jala ja rattaga, kaugemalt saabujad parkisid kitsukese tee autodega nii kinni, et Kase rahvas ei pääsenud töölegi. Esimesed saabujad teisaldasid ehitajatest maha ununenud keelumärgid. Oli kohvi, kooki ja õhupalle. Bussiga sõitis kohale ka vallavanem ja lõikas pidulike pasunahelide saatel läbi lindi, millest iga soovija seinale riputamiseks tükikese võis lõigata.

Tagasi sõites oli buss pooleldi täis. Palju õnne meile!

Sõmeru küla volbripidu Randveel

Volbrituli ja lendavad nõiad!

Kõik Sõmerlased on oodatud 30. aprillil alates kl 18.00 Randveele. Kostüümid on soovituslikud.

Lapsi ootavad erinevad mängud ja ka parima kostüümi valimine (valime ka täiskasvanutel välja parima kostüümi).
Võimalusel tulla jala või rattaga (autoga parkimise ruumi kahjuks vähe)

Külast külla 2017

Sõmeru külapäev toimub sel aastal 29. juulil.

Kuna aasta 2017 on laste- ja noortekultuuri aasta, siis teeme ühiselt väikese metsamatka. Oodatud on kõik, kel hing on noor või lapsik.

Kohale on lubanud tulla sääsed, parmud ja palavus (või vihm).

Kohtume 29.07 kell 12.00 Angerja oja sillal Sõmeru külas (riigimaantee 11115). Tark paneb jalga pikad püksid ja head jalatsid. Meid ootab ligikaudu 5 km natuke metsikut maastikku üllatustega.

Kellele tundub metsas rähklemine liiga väsitav, on oodatud kohvikusse ja trummikontserdile Vähja talu õuele kella 14.00ks.

Tulge kohale!

Sõmeru küla Kiili vallarahva IX sportmängudel

diplom2016. aastal esmakordselt võistlustest osa võtnud küla saavutas suurepärase tulemuse.

Osalejate arv võrreldes külaelanike arvuga oli märkimisväärne (tervelt 28 võistlejat):
Marek Agar, Elisabet Amor, Heigo Amor, Jako Amor, Ervin Bernhardt, Kristiina Bernhardt, Mikk Bernhardt, Uku Bernhardt, Jon Eerma, Styna Eerma, Ken Hallen, Veiko Ilus, Helen Karu, Kaupo Kaupmees, Koit Kaupmees, Egert Killing, Anett Leosk, Grete Leosk, Raimo Lilletai, Urmas Nemvalts, Marko Puusaar, Henri Säkk, Janar Säkk, Kristi Säkk, Iirika Thomson, Toomas Thomson, Markko Toppi ja Vahur Õismaa. Südamlik käepigistus kõigile võistlejaile! Järgmisel aastal uuesti ja veel paremini!

Koostamisel on Nabala piirkonna pärimusjuttude kogumik

Nabala piirkonna rahvapärimust ei ole siiani süstemaatiliselt kogutud ega kirjastatud.

Kirjandusteadlane Mari-Ann Remmel on andnud nõusoleku koostada rohkete fotodega illustreeritud raamat “Nabala. Kohajutud ja legendid”. Raamatu ilmumine saab teoks 2017. aasta alguses. Kogumiku ilmumist toetab Kultuurkapital.

Nabala tänab roheluse ja rahuga. Raamat tänab käeshoitava sisu ja iluga.

Mida me teame Nabalast?

Nabala teeb eriliseks loodus ja tugeva kokkukuuluvustundega kohalik kogukond. Eriti tähenduslik on siinne vetevõrk, mis kulgeb nii maa all kui peal. Seda on küll maaparandusega tugevalt muudetud ja rikutud, ent siiski on veel praegugi maastikul näha jõesänge, allikaid, sildu, kurisuid jm karstinähtusi, millega seostuvad iseloomulikud legendid ja kohanimed. Ka kohanimi Nabala, mis tuleneb sõnast „naba“, lähtub tõenäoliselt nendest samadest veesoontest, mis ühendavad „nabanööridena“ suuremaid veekogusid.

Nabalas ei tohtivat kellestki halba rääkida – siin olevat kõik omavahel sugulased. Küllap see nõnda ka on, sest kuidas muidu saakski põliste juurtega kogukond läbi sajandite püsida ja kasvada. Nabala oli omaette ja eraldatud, soodega ümbritsetud metsatagune kant, kunagine mõisavald. Siinne külade arv on küll aja jooksul muutunud, kuid terve rida praeguseidki külasid eksisteeris juba muinasajal ning neid on mainitud Taani hindamisraamatus (Nabala, Sõgula, Sõmeru, Paekna jt). Külategevus jätkub ka tänapäeval, MTÜ Sõmerlased esindab Sõmeru küla Kiili vallas.

Ajaloost ja tänasest päevast

Tänapäeval on Nabala kuulsaks saanud hoopis muudel asjaoludel. Pealinna lähedase piirkonnana on kaevandajate huviorbiiti sattunud siinse karstunud pinnase lubjakivilademed, kohalikud inimesed on ärevil tuleviku ja elukeskkonna säilimise pärast. Maaparandusest tingitud loodusmaastiku muutused on niigi silmatorkavad – Angerja ojja suunatud vete tõttu on jäänud täielikult kuivaks paljud kurisud ning Nabala jõgi, kust kunagi said kohalikud elanikud isegi joogivett. Kohanemine jõe ümberpööramisega ei ole vanemal põlvkonnal veel tänaseni lõpule jõudnud. Tänaseni on rahval hästi meeles lood sellest, kuidas suurvee ajal talust tallu parvedega sõideti, ning kuidas omal ajal härjapaar veeneelukuristikku kadus ning hoopis teises allikas välja ilmus.

Nabala asustuse algus ulatub tuhandete aastate taha. Siin paikneb ka hulk muistiseid, mille hulgas on lohukive, kalmeid, kabelikohti ja sõjaaegseid pelgupaiku, neist osa kuulub ka riikliku muinsuskaitse alla. Vanad uskumused on põimitud vennastekoguduse vaimuga, mis jõudis siia koos hernhuutliku liikumisega juba 18. sajandil. Nabala rahvast on peetud väga usklikuks, samas on siin säilinud väga vanu tõekspidamisi, uskumusi ja kombeid, samuti nagu puhast loodust haruldaste liikidega.

Kogumiku „Nabala. Kohajutud ja legendid“ ilmumine võimaldab piirkonna pärimust raamatuks vormida ja lugejateni tuua, et lood, muistendid ja mälestused saaksid jagatud ega jääks vaid arhiiviriiulitele või kaduvasse inimmälusse.

Raamatu autor, kirjandusteadlane Mari-Ann Remmel endast:

Alates 1998. aastast olen osalenud mitmetes kohapärimusega seotud projektides ning kirjutanud ise projekte (vt ETIS), olles ERA kohapärimuse töörühma juht.

Alates 1990-ndast aastast olen regulaarselt käinud välitöödel pärimust kogumas, paiku ja inimesi pildistamas mitmel pool Eestis, sh kodukihelkonnas Jüris (sh Nabalas), Järvamaal, Tartumaal Otepää kihelkonnas, Muhumaal ja Setomaal, Matsalu ja Vilsandi rahvuspargis, Pihkva oblastis, samuti Siberis jm. Alates 1999. aastast on välitööd keskendunud kohapärimuse talletamisele.

Autorit toetavad korraldusliku poole eest hea seistes Liivi Tamm Vaidasoolt, Margit Miller Tuhalast ja Katrin Martinson Sõmerust. Palume Teie toetust, et raamat saaks sündida.

Kõikidele toetajatele soovime saata ilmunud raamatu kingituseks ning loomulikult märgime toetajate nimed ka raamatus ära. Raamatu ilmumist saab toetada annetusega MTÜ Sõmerlased arvele SEB pangas EE061010220249309222. Annetuse selgituses märkige ära ka oma postiaadress, et raamat õige toetajani jõuaks.

„Külast külla” Sõmerus

smr_kyla-01

Sõmeru küla asub Nabala karstialal Kiili valla lõunaosas, olles piirikülaks nii Kose kui Saku vallaga. Sõmeruni ulatub Nabala-Tuhala Looduskaitseala piir. Sõmeru küla koondab endas ka varasemalt Siberi küla alla kuulunud talusid ning 2013. aasta andmete alusel oli Sõmerus 70 registreeritud elanikku.

Külaelu Sõmerus on tasapisi aktiveerunud. 02.08.2015 kell 12.00 – 17.00 avab Sõmeru küla esmakordselt oma kujuteldavad väravad külalistele Sarapiku talu heinamaal, mis täidab sel ajal külaplatsi ülesandeid. Külaliste ootel on Huvitavate Leidude Kirbukas, samuti Sooja Suve Kohvik, kus pakutakse kohalike perenaiste poolt valmistatud hõrgutisi.

Suurte Tegude Toas ootab lapsi joonistamine suvesoojadele kividele, väikeste printsesside punupatsid, erinevad näomaalingud ja palju muud huvitavat. Ei unustata ka sportlikke tegevusi.

Naised saavad kätt harjutada kaltsuvaibaribade lõikamises ning külaliste abiga valmib ühiselt heegeldatud kaltsuvaip.

Ka meeste peale on mõeldud – kell 13.00 ja kell 15.00 õpetavad Sõmeru küla meistrid vikatiga heinaniitmist ning luiskamist.

Kell 14.00 ja kell 16.00 toimub joogaõpetus väikestele ja suurtele vabas õhus.

Kogu ürituse jooksul (kella 12.00 – 17.00ni) on avatud väike armas talumuuseum Kangru talus Sookaera külas. Kõik ootavad külalisi. Ja ilusat ilma.

Ürituse tulu kantakse küla fondi, et sellega üheskoos midagi uut ja põnevat luua.

Päikest südamesse kõikidele!

Sõmeru külarahvas